İnternet teknolojilerine ilgisi olan birisi kesinlikle Wordpress kelimesi duymuştur. Birçok kişinin tabiriyle kısaca "içerik yönetim sistemi" olarak bilinmektedir. Diğer alternatif "içerik yönetim sistemleri" arasında en çok WordPress kullanılmaktadır. Bunu nedeni stabil, kolay entegre edilen yazılım sistemi, binlerce ücretsiz eklenti, geliştirebilir eklenti yapıları ve daha birçok kullanılabilir özellikleridir.

Yazılım geliştirtirciliğinden ayrı bir tabir olarak, sektörde WordPress geliştiricileri de bulunmaktadır. Bu geliştiriciler, WordPress uzmanı olarak ta anılmaktadır. Tema giydirmelerini, eklenti geliştirme ve baştan özel eklenti oluşturma bu uzmanların başta yaptıkları işlemlerdir.

Konuya girmişken Wordpress hakkında kısaca bir özgeçmiş yapmadan detaylara geçmeyelim.

WordPress Nedir?

Php ve Mysl altyapısı ile geçilen açık kaynak kodlu CMS sistemidir. GPL lisansı ile korunmaktadır. WordPress hakkında daha detaylı özgeçmişi, geliştiricilerini ve son yazılım sürümlerini Wikipedia WordPress sayfasından detaylıca inceleyebilirsiniz.

WordPress'in Özellikleri

Temel olarak Blog sistemlerinde kullanılan WordPress, son yıllarda yerini diğer alternatif sistemlere entegre edilmeye de başladı. Başta; E-Ticaret, Portal, Video sistemleri, Oyun yazılımları, Haber sistemleri gibi alternatif çözümler ile kullanıcı sayısını arttırmayı başardı.

WordPress ile, kategori işlemleri, yazı işlemleri, etiketler, üyelik işlemler, tema işlemleri, eklenti işlemleri ile kolay menü yapısını kullanarak rahatlıkla sitenizi yönetebilirsiniz. Özellikle eklentileri işle çok kullanışlı yapılar oluşturmanız çok kolay.

Kullanışlı WordPress Eklentileri

All in One SEO Pack: Sitenizde bulunan sayfaların, içeriklerin ve diğer kısımların meta ayarlarını yapabileceğiniz eklentidir.

Akismet: Sitenizde bulunan içerikleri yapılan yorumları yöneterek, spam olup olmadığı algılayarak sizlere sunaktadır.

Google XML Sitemaps: WordPress sitelerin hemen hemen hepsinde bulunan sitemap eklentisidir, sitenizde bulunan içerikleri otomatik oluşturduğu sitemape eklemektedir.

Contact Form 7: Javascript tabanlı, güvenlik kodu özelliği ile oluşturacağınız iletişim formlarını sitenizde istediğiniz kısımlara ekleyebilirsiniz.

WP Super Cache: Sitenizin sayfalarında bulunan sorguları önbelleğe alarak, HTML kısımlarını kullanıcılara aktarmaktadır. Özellikle yüksek trafikli WordPress sitelerinde kullanılabilecek ön bellekleme eklentilerindendir.

WP Page Navi: Kategori ve diğer çoklu veri bulunan sayfalarda, sayfalama işlemlerini aktif etmenizi sağlayan eklentidir.

W3 Total Cache: Sitenizin sayfalarını HTML sayfalarına aktararak, kullanıcılara hızlı bir sayfa açılışı sunmaktadır.