Windows , geçtiğimiz ay Windows 10 adıyla yeni işletim sistemini Teknik Önizleme Sürümüyle tanıttı. Teknik özelliklerin tanıtıldığı bu platformda başlıca yeni özelliklere de değinildi. Peki nedir bu Windows 10 u diğer işletim sistemlerinden ayıran özellikler.

Bu sürümde başlıca yeni özellikler;

  • Snap Assist ile açık uygulamalar,
  • Çoklu Masaüstü
  • Cihazlar ile senkronize çalışma,
  • Xbox One deneyimi,
  • Cortana'nın eğitilebilecek olması,
  • Başlat menüsünün daha kullanışlı hale gelmesi,
  • Müziklerin bulut aracılığıyla ortak dinletilmesi.
  • Yükseltmek ücretsiz olması.

Düzenlenen panelde Windows 10'un bu yeni özellikleri ve geliştiricilerin daha da kullanışlı bir işletim sistemi geliştirmesi için yapılan çalışmalara Terry Myerson değindi. Myerson'ın ardından Joe Belfiore söz sahibi oldu ve yeni işletim sisteminin demosunu tanıttı. Bunlar;

Snap Assist ile Açık Uygulamalar

Başlıktan da anlayacağınız gibi kullandığınız ve açık olan uygulamaları gösteren bu özellik sayesinde akıllı cihazlarımızda alışık olduğumuz uygulamalar arasında geçiş yapabilir ve bunları sonlandırabiliriz.


Çoklu Masaüstü

IOS işletim sisteminde kullanılan birden fazla Masaüstü kullanımına da yer veren Microsoft bu yeni özelliği ile birden fazla projeyi tek bilgisayar üzerinden birden fazla masaüstünde kullanabilirsiniz.

Cihazlar ile Senkronize Çalışma

Mail , Galeri ve buna benzer uygulamaların masaüstü ile senkronize çalışması sayesinde tek platformdan telefon ve tablet gibi cihazlarınızı yönetme imkanına sahip olabileceksiniz.


Xbox One Deneyimi

Panelde Xbox oyunlarının da Windows 10 işletim sistemi yüklü olan Masaüstü ve tablet ile Stream edilebileceği tanıtıldı. Bu sayede Televizyon başında olamadan oyun keyfinizi bu şekilde sürdürebilirsiniz.


Cortana'nın Eğitilebilecek Olması

Windows' un akıllı robotu yani cihazınızdaki yakın arkadaşınız daha akıllı olabilecek ve ihtiyaçları daha fazla karşılayabilecek. Sesleri ayırt edebilmesi üzerine yapılan çalışmalar neticesinde verilen cevapların konuşan kişilere göre ayarlanması sağlanacak. Cortana'nın bu yeni özellikleri ile bilgisayarınızdan sms alıp verebileceksiniz.


Başlat Menüsünün Daha Kullanışlı Hale Gelmesi

Windows 7 ile Windows 8 metro ara yüzünde gördüğümüz başlat menüsü burada karıştırılmış olarak karşımıza çıkıyor. Daha kullanışlı bir başlat menüsü sunmayı başaran Windows 10, Windows Phone işletim sistemini andırıyor. İkon boyutları ayarlanabilir hale gelmesi ile sorunsuz bir başlat menüsü sizleri bekliyor.

Dosya arama konusunda da farklılık yaratan bu işletim sistemi aranan sonuçların bulunmaması halinde Bing arama motoru sonuçlarını çıkarıyor.


Müziklerin Bulut Aracılığıyla Ortak Dinletilmesi

Bulut depolama ile müzik dosyalarınızı istediğiniz cihazınızda anlık olarak dinleyebileceksiniz.

Yükseltmek Ücretsiz Olması

Resmi açıklamaya göre yaklaşık 2 milyon kullanıcıya sunulan Windows Phone, 8, 8.1 ve 7 işletim sistemine sahip cihazları Windows 10'a yükseltme işlemi ücretsiz olacak. Demo olarak kullanılacak bu sürümün ise final sürümünde nasıl bir fiyatlandırma yapılacağı belli değil. Final sürümünün ise 2015 sonbaharında piyasaya sürülmesi bekleniyor.


Windows Insider Programı ve Windows 10 İndir ?

Bu linke tıklayıp İnsider programına katılarak global Windows 10 sürümüne katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca demo sürümü indirmek için yine aynı sayfadan yararlanabilirsiniz.