Whatsapp Web Nedir ?

Dünya genelinde en çok kullanılan ve tercih edilen mesajlaşma platformu Whatsapp, Google Chrome tarayıcınız aracılığıyla mesajlaşma imkanı sağlayarak çok kullanılacak bir yeniliğe imza atıyor. Ayrıca bilgisayarınızın kamerası ile fotoğraf çekerek veya varolan bir resmi seçerek sohbet aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Whatsapp Web uygulaması sayesinde bilgisayar başındayken dakikalarca mesaj yazmaktan kurtulabilirsiniz.

Whatsapp Web uygulaması her ne kadar başlı başına bir uygulama gibi görünse de akıllı cihazınız ile tarayıcınız senkronize edilerek kullanılan bir yansımadır. Herhangi bir kurulum gerektirmeyen bu uygulama tarayıcınız üzerinden çalıştığı için kullanımı çok basittir. Peki bu uygulama kimlere hitap ediyor ?

Android, Windows Phone ve Blackberry markalı akıllı telefonlarına hitap eden Whatsapp Web ne yazık ki sadece Google Chrome tarayıcısı aracılığıyla kullanılabilmektedir. IOS kullanıcıları için şimdilik herhangi bir güncelleme bulunmamaktadır. Bu durumdan memnun olmayan IOS kullanıcılarına ise gerekli açıklamayı yapan Whatsapp ekibi IOS işletim sisteminin multitasking ve push servislerinin sınırlı olduğunu ve bu durumdan dolayı işlevsellik açısından kullanışlı bir uygulama geliştirilemediği açıklamasını yaptılar. Yani her gün tonlarca şikayet almaktansa bir kere şikayet almanın iki taraf içinde yararlı olacağını savundular.

Whatsapp Web

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır ?

Uygulamayı kullanabilmeniz için akıllı cihazınızda Whatsapp'ın güncel sürümü yüklü olmalıdır.

  • Akıllı cihazınızdan Whatsapp' a girerek seçenekler menüsüne tıklayın ve açılan listede Whatsapp Web seçeneğini tıklayın.
  • Açılan Qr kod okuyucu ile Google Chrome tarayıcınızdan açtığınız web.whatsapp.com adresindeki Qr kodu okutun.
  • Bağlantınız aksi bir durum söz konusu olmadığı takdirde başarılı bir şekilde gerçekleştirilecektir.
  • Dilerseniz bu bağlantıyı hem akıllı cihazınızdan hem de tarayıcınızdan sonlandırabilirsiniz.
Whatsapp Web Mobil Ayarları

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Whatsapp 'ı artık masaüstünüzde kullanabilirsiniz. Oldukça basit ve bir o kadar da kullanışlı ara yüzü sayesinde gayet başarılı bir uygulama olduğu için fazla zorlanmayacaksınız.

Whatsapp Web Google Chrome Ayarları

Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Uygulamayı kullanmaya başlarken "oturumu açık tut" seçeneğini işaretli bırakırsanız o siz çıkış yapana kadar o oturum o tarayıcı da sürekli açık kalacaktır. Whatsapp Web 'i kişisel bilgisayarınız haricinde kullanacaksanız bu seçeneği aktif etmemenizde fayda var.
  • Akıllı cihazınız ile senkronize bir şekilde çalışacağı için Mobil ağınız ve ya Wi-Fi ağınız aktif durumda olmalıdır.