Web tasarım, bir web sitesinin planlanarak kurulması sürecidir diyebiliriz. Web tasarım işlemlerinde site üzerindeki kod yapısı, grafiksel çalışmalar ve webmaster olarak bilinen web uzmanları tarafından büyük bir özenle yapılmaktadır.

Web Tasarım Niçin Gereklidir?

Yukarıda verilen tanım ile birlikte bir web sitenin var olabilmesi için web tasarımın da gerekli olduğu kanısına varabilmek mümkündür.

Vereceğimiz bu bilgiler ışığında iyi veya kötü olarak, amatör veya profesyonel olarak fark etmeksizin yapılmış veya yapılacak olan her türlü çalışma bir web tasarım çalışması adı altındadır. Neden gerekli olduğu konusu ise, web sitesinin oluşturulabilmesi için, görsel açıdan ziyaretçiler veya müşteri gruplarının tatmin edebilmek için gereklidir desek yanlış olmayacaktır.

Web Tasarımın Aşamaları Nelerdir?

Web tasarımın gerekliliği konusu içerisinde bir karara varılması sonucunda yapılması gereken en öncelikli çalışma, tasarım gidişatını planlamak ve bunu uygulamaktan geçmektedir. Bu çalışmaları aşamalı olarak maddeler halinde inceleyelim.

Web Sitesi Şablonu Çizimi:

Bu aşa üzerinde web sitesinin tasarımın konusundan önce Photoshop veya eşdeğer kaliteye sahip herhangi bir tasarım yardımcısı program vasıtasıyla web sitesinin tüm grafikleri doküman olarak hazırlanmalıdır. Bu döküm dosya veya dosyaları parçalara ayrılıp daha sonra web sitesinin çeşitli bölümlerinde kullanılmaz üzere hazırlanır.

Web Sitesinin Kodlanması

Şablon çizimi sonrasında web sitesinin, web tasarım aşamasına doğru geçilmeye başlanır. Grafikler ve şablonlara uygun olarak kodlamaların yanı sıra aynı kod yapısı seoya uygun olmalı ve pagespeed değerinin yüksek olabilmesi adına çalışmalar yapılmaktadır.

Grafiklerin Kodlara Uyarlanması

Kodlama işleminin bitmesi sonucunda, grafik tasarım olarak da adlandırılmış olan ve işlemlerin başında hazırlamış olduğumuz photoshop dökümleri kodlara entegre edilerek web sitesinin uzmanlar arasında (iskelet) olarak bilinen kısmının tasarlanması sağlanır.

Web Sitesinin Seo Çalışmaları

Web tasarım çalışmaları özellikle seo çalışmaları ile yakından ilişkili bir süreçtir. Web sitesinin ziyaretçiler gözünde değerli olduğu kadar Google üzerinde de değerli olması gerekmektedir. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için de seo hizmetlerine ihtiyaç duyulur. Yani web sitesinin yukarıda saymış olduğumuz özellikler harici kalan tüm eksiklikler seo teknikleri ile tamamlanarak işlemin bitmesi sağlanır.