Vbulletin, SQL tabanlı bir PHP forum sistemi olup, çok kullanışlı forum scriptidir. Yabancı kişiler tarafından kodlanmış, aynı zamanda PHP ve mySQL birimlerini kullanan bir forum dilidir. James Limm ve John Percival tarafından ortaya atılmıştır. Forum kullanıcıları tarafından en çok kullanılan ve tercih edilen vBulletin, ücretli bir yazılımdır. Sürekli olarak güncelleniyor ve destekleniyor. Vbulletin'in ücretli olmasına karşın çok tercih edilmesinin; Türkçe dil paketlerini bulundurması, tema çeşitliliği, güvenli olması, kolay bulunabilmesi , diğer forum sistemlerine göre sürekli olarak güncellenebilir olması, resmi sitesinin bulunması, vb. özellikleri örnek verebiliriz.

Vbulletin, PHP'den aldığı altyapısı ile çok farklı temalarla ile kullanılabilen bir sistemdir. Dünyada en çok tercih edilen forum sistemidir. Yıllık Lisans ve Ömür Boyu Lisans olmak üzere 2 farklı lisans ile sunulmaktadır. Bu yazılımlar, yazılımcı firma tarafından ücretli olarak satılmaktadır.

Yıllık Lisans kullanım, fiyatı 100 USD 'dir ve her yıl lisansınızı yenilemeniz gerekmektedir. Lisans yenilemesi yapmadığınız takdirde Vbulletin'in güncellemelerinden faydalanamazsınız.

Ömür Boyu Lisans(Owned License) kullanım ise fiyatı yaklaşık olarak 249 USD civarında olup ömür boyu kullanabileceğiniz lisans seçeneğidir. Yeni vBulletin güncellemeleri için her sene 20 USD ödemeniz yeterli olacaktır. Tabi bizim tavsiyemiz, Owned License yani ömür boyu lisans almanız daha iyi olur.

Çoğu lisansların olduğu gibi Vbulletin'in de cracklenmiş lisansları mevcuttur. Fakat hem güvenlik açısından hem de Jelsoft Enterprises şirketinin başvurması sonucunda formunuzun kapatılması gibi olumsuzluklar ile karşılaşmamak için crackli kullanmanızı önermiyoruz.

Alt yapsının gelişmiş olması sayesinde çok kısa bir zaman içinde kurulabilen ve sınırsız geliştirilebilen Vbulletin çok fazla kullanılmasına ve tercih edilmesine olanak sağlamıştır.

Günümüzdeki internet sitelerinde forumlar oldukça popülerdir. İnsanlar forumlara üye olabilir veya bir forum sahibi olabilirler. Bir konu açarak farklı insanların görüşlerinden faydalanabilirler. İşte Vbulletin ile bu forumlar MySQL veri tabanı ve PHP programlama dilinin sağladığı kolaylıklar sayesinde çoğu insan tarafından kolayca kullanılmaktadır. Veri tabanının güçlü olması ve binlerce üyeyi alabilmesi sayesinde insanlar forum kuracakları zaman vBulletin'den yararlanıyorlar. Siz de rahat bir şekilde bir forum sahibi olmak istiyorsanız Vbulletin kullanabilirsiniz.