Responsive kelime anlamı olarak, duyarlı, uyumlu anlamlarına gelir. Responsive tasarım ise duyarlı, uyumlu web tasarımı anlamına gelir. Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve masaüstü bilgisayardaki görünümünden farklı olarak tablet ve mobil cihazlardan girildiğinde site tasarımının ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturmasını sağlar. Responsive tema, farklı ekran boyutlarına göre farklı görünüm alabilen temalar için kullanılır. Responsive genellikle masaüstü bilgisayar, tablet ve mobil cizazlar olarak 3 şekilde tasarlanır. Tablet veya mobil cihazlardan girmek istediğiniz bir sitede responsive yoksa istediğiniz alanı iyi göremezsiniz bu yüzden zoom yapmak zorunda kalarak kullanım zorluğu çekersiniz.

Responsive, sitelere mobil cihazlardan veya tabletlerden girildiğinde menüler, yazılar, resimler, vb. cihazın ekranına göre kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Yazı boyutu ekran çözünürlüğüne göre de tasarlanarak zoom yapmak zorunda kalmazsınız. Responsive ile mevcut siteyi ekran boyutuna göre şekillendirmenin bir başka özelliği de ekranda daha yalın ve gerekli şeylerin bulundurulmasıdır. Önemi düşük elemanlar gizlenir, sadece okuyucuyu ilgilendiren bilgi gösterilir.

Bir site hem cihaza göre kullanımlı olmalı hem de göze ve herkese hitap edebilir olmalı. Aynı zamanda her genişliğe uyum sağlayabilmelidir. Responsive web tasarım; bilgisayar, tablet ve mobil cihazların ekran çözünürlüklerine duyarlı davranan, kullanıcıya bağımsız olarak her platformda rahat bir gezinme sağlar. Günümüzde tablet ve mobil cihazların kullanımı yaygınlaştıkça respnsive web tasarımıda ihtiyaç artıyor.

Responsive web tasarım, masaüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlardan girildiğini anlayarak, içerisinde bulunan yazı, resim, menü, link ve diğer elemanların boyutlarını otomatik olaarak ayarlar. Böylelikle ziyaretçisine kolaylık ve daha hızlı ulaşmasına olanak sağlar.

Neden Responsive Kullanmalıyız ?

En önemli özelliği kolaylıktır. Kullanıcı tablet veys mobil cihazlardan girdiği siteye zoom yapmadan kolaylıkla girebilecektir. Responsive aynı zamanda girilecek sitenin performansını ve hızını artıran en önemli özelliklerin başında gelir.

Her ekran boyutu için ayrı bir site yapmak yerine, oluşturulan tek bir responsive web tasarım sayesinde tüm cihaz boyutlarında anlaşılabilir olarak görebilirsiniz. Responsive web tasarım ile sitenizi özelleştirip arama motorlarında daha değerli yapabilirsiniz.

Birden fazla site oluşturmak yerine seçeceğiniz responsive web tasarım ile daha az maliyetle web tasrımına sahip olabilirsiniz.