Türkçe anlamı “Paralaks” dır. Genellikle web sitelerinde dikkat çekmek amaçlı kullanılan ilginç tasarımlardır. Web platformunda genellikle ürün tanıtımında kullanılır. Oldukça fazla eleştiri almasına rağmen olumlu yönleri bu eleştirileri zamanla yok edecek gibi görünüyor.

1940 lı yıllarda 2 boyutlu oyunlarda ilgi odağı olmuştur. Çok değil 15 yıl geçmişe bakarsak aterilerde de kullanımını oldukça fazla görmüştük.

Nedir bu Paralaks?

Duran nesnelerin farklı zamanlarda oynatılması diyebiliriz. Bir tür göz yanılması olan bu tasarımlarda iki farklı resim düşünün ve bu resimleri scroll aracılığıyla oynatıyorsunuz. Bu doğrultuda iki resimde aynı zamanda hareket etmediği için birbirlerine bağlantılı olarak hareket ettiğini düşünürüz.

Web Tasarımda Paralaks ?

Web tasarımda "parallax scrolling" yani "paralaks kaydırma" olarak bilinen bu tasarımlar kullanıcılarda merak uyandıran kullanıma sahiptir. Örnek üzerinden anlatmak gerekirse ;

journey.lifeofpimovie.com bu site de animasyonları paralaks kullanılarak resimlerin farklı zamanlarda oynatıldığını dikkatli gözlemleyin. Oldukça şık ve anlamlı kullanımı sayesinde herhangi bir kusur bulunmamaktadır.

Diğer Örnekler ;