Linux, açık kaynak kodlu, bir işletim sistemi çekirdeğidir. Unix İşletim Sistemi'ne fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiştir. Çekirdeğin açık kaynak kodları GNU(Genel Kamu Lisansı) alanında serbestçe dağıtılabilir, kullanılabilir ve değiştirilebilir.

Linux hemen hemen her bilgisayarda sorunsuz kullanılabilir. Notbook, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tablet gibi bir çok donanım desteğine sahiptir. Bu platformalarla uyumlu olarak çalışmaktadır. Daha çok sunucu bigisayarlar ve iş istasyonu plaatformlarında kullanılsa da diğer cihazlarda da kullanımı günü gününe artmaktadır. Üstelik Linux işletim sistemi dünyada en çok tercih edilmekte ve ilk sırada bulunmaktadır. Bunun en önemli etkisi tabi ki de açık kaynak kod yapısının ve özgür yazılım anlayışı olmasıdır. Diğer sitemlere(Microsfot Windows, XP, Macos) göre daha kullanışlı olan Linux, kullanım oranıyla rakiplerine fark atmıştır.

Linux, özgürce dağıtılabilen, çok görevli ve çokullnanıcılı UNIX işletim sisteminin bir türevidir. İnternet üzerinde bir çok meraklı geliştiriciler tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan,bir çok platformda sorunsuz çalışabilen ve ücretsiz olan bir işletim sistemidir. İlk kez Finlandiya Üniversitesi'nde okuyan Linus Torvalds'ın ve internetteki bir çok istekli geliştiricilerin destekleri ile geliştirilmiştir. Bu gelişim İnternet üzerinde açık bir şekilde yapılmaktadır. Bu da, işletim sisteminin sürekli olarak geliştirilebilir olması ve hataların en aza indirilebilir olması anlamına gelmektedir./

Torvalds, Linux'u hazırlarken her şeye sıfırdan başlayarak progrmaladığı bu sistemin ismini kendi isminden uyarlayarak koymuştur. Fakat Linux, GNU(Genel Kamu Lisansı) adıyla bilinen bir projenin parçası olduğundan genelde GNU/Linux diye bilinmektedir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması sayesinde birbirinden farklı şirketler ve geliştiriciler, Linux İşletim Sistemi'nin gelişimine destek olmuşlar ve katkıda bulunmuşlardır.

Ücretsiz olarak dağıtılması ve gelişiminin devam ediyor olması, başta özel kullanım olmak üzere bir çok alanda kullanılabilir niteliktedir. Linux İşletim Sistemi TCP/IP desteği ile gelişmektedir.

Linux'u diğer işletim sistemlerinden ayırmak ve aralarındaki benzerlikleri ve farkları bilmek önemlidir. Öncelikle Linux, diğer işletim sistemleri ile birlikte aynı sabit diski kullanır. İnternet Servis sağlayıcıların büyük bir bölümünü Linux kullanmaktadır.

Özetleyecek olursak Linux İşletim Sistemi; Unix tabanının üzerine kurulmuş, hemen hemen her bilgisayarlarda srunsuz ve uyum içinde olan ücretsiz bir işletim sistemidir.