Lavarel, web uygulamalarını geliştirmek için kullanılan açık kaynak kodlu bir PHP framework'tür. PHP dilinde çok daha kolay kod oluşturmak için yapılan bir çatıdır. Lavarel ile amatör veya profosyenel tasarımlarınızı rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Lavarel'i öğrenmek çok kolaydır. MVC yapısı ile azacağınız kodları daha anlaşılır bir şekilde yazabilirsiniz.

Lavarel, anda dünyada hızlı bir şekilde ilerleyen ve sesini duyurmuştur. Taylor Otwell tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Geliştirilmeye de devam etmektedir. Şu anda Lavarel kullananların sayısı az olmasına rağmen hızlı bir şekilde büyümektedir.

Teknoljinin ilerlemesi ile gelişen Laravel, PHP'yi tamamen değiştirecek nitelikte bir frameworktür. Böylelikle PHP'deki kodlama zorluğu da ortadan kalkmış olacak. Bu arada framework'ün ne olduğunu bilmeyenler için açıklayalım: Framework, Microsoft tarafından geliştirilen ve geliştiricilere hazırlayacakları projelerinde sınıfları, ekstraları vb. Toplu şekilde sunulmasını sağlayan bir kütüphanedir diyebiliriz.

Lavarel, yapısal olarak aslında Codeigniter framework'e benzer fakat ok daha gelişmiş, açık, sade ve anlaşılır bir yapıdadır. Ayrıca bir de bu framework'ü öğrenmek için de günlerce vakit ayırmanıza gerek yoktur. Boş bir vaktinizde kafayı koyup gün içersinde kavrayabilirsiniz.

Basit yapısı sayesinde gerçekten çok temiz ve sade bir şekilde kod yazarak istediğiniz uygulamaları istediğiniz şekilde geliştirme imkanı sağlar. Söz dizimleri çok basit ve düzenlidir. Lavarel'e alışmak için zorlanmazsınız, kolay ve rahat bir şekilde öğrenilebilir. Çünkü kolay, basit, esnek bir yapısı vardır. Küçük, basit uygulamalardan büyük, profosyenel uygulamalara kadar her türlü projelerde kullanılır. PHP ve OOP'nin tüm faydalarından yararlanılır.

Lavarel'in en büyük avantajlarından biri de AUTH ve ORM yaısına sahip olmasıdır. ORM yapısında olması sayesinde SQL ile yapılan bir ço işlem SQL sorgusu kullanılmadan yapılabilir. Güvenli, hızlı ve sağlam bir uygulama yapabilirsiniz. Lavarel, ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanıyor Ancak popülerliğinin gelecekte artması ile yeni nesil kullanıcılar ve geliştiricilerin gözdesi olacaktır. Lavarel, eğlenceli bir framework'tür. Kendi resmi sitesinde “Web Sanatçılarının Framework'ü” diye tanımlanır.

Profosyenel kullanıcılar için diğer framework'te olmayan bir çok kod seçeneği ve diğerlerinde var olan kodları da daha basit ve kolay bir şekilde yazma seçeneği sunar. Çok hızlı bşr şekilde ilerlediği için uyumluluk sorunları olabilme korkusu var. Şu andaki son sürümü 5'dir.