Jquery, hızlı ve çok özellikli bir açık kaynak JavaScript kütüphanesidir. Jquery ile sayfalardaki animasyonlar için kullanılan bu teknoloji ile, slayt, menü, animasyon yapmak çok daha kolaydır. CSS ile yaptığınız siteleri, Jquery ile görsel açıdan zengin animasyonlu bir site yapabilirsiniz. Jquery'nin boyutu küçük işlevi çok fazla olduğundan yaygındır. Şu anda çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip.

Jquery kaynak kodlarına baktığımızda, farklı işler için özelleştirilmiş JavaScript kodları ile karşılaşmak mümkün. Jquery ile çalışmak için JavaScript dilini çok iyi bilmemiz gerekir.

Jquery, HTML sayfalarının yönetiminde, birbiri ile etkileşimli sayfaların hazırlanmasında kullanılan daha az kodla, daha çok işlerin yapılmasını sağlayar. Jquery ile slayt video gibi görsel olarak kullanıcının hoşuna gidecek yapıları kolay ve hızlı bir şekilde oluşturabiliriz.

Jquery, 2006 yılında kullanım alanına girip bu yıldan itibaren büyük bir artış göstererek günümüzde çokça kullanılmaya devam ediliyor. Jquery hem javaScript hem de efekt kütüphanesi olarak kullanılabilen framework'dür.

Jquery, wordpress gibi birçok sitede kullanılıyor. Kullanımı artan teknoloji ile yaygınlaşmasının en büyük nedenleri, hız, kullanım kolaylığı, performans ve kısa kod yeteneğidir. Sloganı: Az kod yaz, fazla tasarım çıkart...

Web siteleri için flash kullanmak SEO için iyi olmaz. Fakat Jquery'de flash'dan farklı olarak, her türlü programı kullanmamız SEO puanımızı arttırır. Kısacası Jquery, SEO uyumlu bir javaScript kütüphanesidir. Aynı zamanda JavaScript ile yazılmıştır. CSS3'ü destekler niteliktedir ve bütün tarayıcılarda sorunsuz olarak çalışır.

JavaScript'in kullanım amacı Sitenizi hızlandırmak ve erişimini kolaylaştırmaktır. Günlük hayattaki kullandığımız sitelerin çoğunda kullanılır ve dünyada en fazla kullanılan JavaScript kütüphanesidir. Microsoft Visual Studio,asp.net mvc, asp.net ajax vb firmalar destekler. Jquery kütüphanesi ücretsiz ve açık kaynak kodlu olup hem arayüz hem kullanışlık bakımından çok büyük yardımcınız olacaktır.

  • Jquery ile hızlı performans, kullanımda kolaylık, kodları kısadır.
  • Jquery'nin web sitesi veya uygulama içersinde sağladığı yararlar:
  • Site performansını arttırır.
  • HTML içersinde animasyon yapımı daha kolay olur.
  • CSS3 ile birlikte en iyi çalışma sağlar.

JQUERY KULLANIMI

Öncelikle Jquery kodlarını sayfaya ekleyebilmek için Jquery kütüphanesini yani JavaScript'i sayfaya bağlamak gerekir. Bunun için “script src="jquery.js" arasına yazmamız gerekecektir.