Joomla, açık kaynak kodlu bir CMS(Content Management System) yani içerik yönetim sistemidir. Joomla'nın güçlü uygulama alanı ile web siteleri oluşturmak çok kolaydır.

Joomla, PHP ve MySQL tabanlı olduğundan, açık bir platform üzerinde oluşturduğunuz uygulamalar tüm geliştiriciler ve kullanıcılarca özgürce kullanılıp, geliştirilebilir ve desteklenebilir niteliktedir. Kolay kullanılabilirliği ve kullanım alanını genişletilebilirliği dahil olmak üzere bir çok özelliği ile en fazla kullanılan web sitesi yazılımıdır.

Joomlaiçerik yönetim sistemini kullanarak kişisel sayfalrdan, kurumsal sitelere kadar her alanda internet siteleri oluşturabilirsiniz. Örneğin; devlet siteleri, okul siteleri, kişisel ve grup siteleri, dernek ve çeşitli organizasyonlar, kurumsal siteler, e-ticaret uygulamaları gibi bir çok site için joomlakullanılır. Yani joomla sayesinde ticari siteden, kişisel sitelere, topluluk sitelerinden, haber sitelerine her türlü siteleri hazırlayabilirsiniz. Tabi bu siteleri hazırladığınızda içeriği de zenginleştirmek de joomlaile yapılabilir. Örneğin; sitenizde radyo yayını yapılabilir, sitenizden dosya indirme özelliği, resimler ve videolarınızı farklı biçimde göstermek gibi istediğiniz bir çok seçenek ekleyebilirsiniz.

Joomla, şu anda en çok tercih edilen ve kendi alanında bir çok ödüller kazanmış bir içerik yönetim sistemidir. Şu anda Birleşmiş Milletler, Harvard Üniversitesi, PlayShakespeare gib bir çok ünlü şirketler joomla'yı kullanmaktadır. Bu sistem ile istediğiniz her türlü siteyi hazırlayabilir, içeriğini de isteğinize uygun uygulamaları ekleyebilir, ve sitenizi yayınlayabilirsiniz.

Joomla'nın kullanımı kolay olduğu için, web tasarımcıları ya da web geliştiricileri gibi müşterilerinize birkaç dakika içinde siteler hazırlayabilirsiniz. Açık kaynak kod mantığı ile ücretsiz olarak herkese sunulmaktadır. Bununla birlikte dünyada milyonlarca insan tarafından geliştirilmekte ve hatasız bir içerik sitemi haline getirilmeye çalışılmaktadır. Joomla ile PHP, HTML gibi kod dillerini bilmeyen kişiler bile profosyenel yapılı ve görünümlü web siteleri hazırlayabilir.

Joomla gibi bir çok içerik sistemi yöntemi varken neden Joomla daha çok kullanılıyor? Çünkü joomla, diğer şirketlere nazaran daha çok seçenek sunar. Bunları listeleyecek olursak;

  • Ücretsiz olması,
  • Sürekli olarak güncellenmesi,
  • Kişisel olarak kullanılabilir olması
  • Hazır trema veuygulama seçeneklerinin fazla olması
  • Kolay kurulabilir olması
  • Kullanım kolaylığı
  • Açık kaynak kodlu olması
  • Bir çok dili desteklemesi
  • Güvenlikli bir sistemdir.

Bu özelliklerle birlikte joomla dünya sıralamasındaki birinciliğini korumaktadır. Joomla ile aklınızdaki her siteyi yapabilirsiniz. Yeter ki kullanım alanına uygun olsun. Ve son olarak Joomla herkesin denemesi gereken va başladığında bırakamayan bir açık kaynak kodlu, içerik yönetim sistemidir diyebiliriz.