Apple bünyesinde oluşup geliştirilen İOS, Apple'ın ürünleri olan iPhone, iPod ve iPad'in işletim sistemini oluşturmaktadır. İOS kelime anlamı olan, "i" ve "OS" kelimelerinden oluşmuştur. "i" mobili ifade etmektedir, "OS" ise Operating System yani Türkçesiyle İşletim Sistemi olarak anlamlandırılmıştır.

İOS mobil işletim sisteminde uygulama geliştirmek için, MacOS tabanlı bir bilgisayara ve Apple Store'dan indireceğiniz xCode programına ihtiyaç vardır. Ülkemizde MacOS pahalı ve insanımızın Windows işletim sistemine alışkanlığından dolayı, pek kullanılmamaktadır. Sizde İOS uygulama geliştirmek istiyorsanız ve bütçeniz yetersizde, Windows tabanlı bilgisayarınıza sanal makine aracılığıyla MacOS kurabilirsiniz.

Kısaca xCode Nedir?

Bir başka yazımızda xCode yi uzunca açıklayıp sizleri bilgilendireceğiz. Şuanlık kısaca xCode'dan bahsedersek. xCode İOS tabanlı işletim sistemlerinde, Objective C dili ile uygulama geliştirmeye yarayan bir derleyici ve IDE'dir. xCode'u iTunes aracılığıyla ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kısaca Objective C Nedir?

Haziran 2014'de Apple tarafından Swift duyuruldu. Artık geliştiriciler yavaş yavaş Swift'e geçmeye başladılar. Objective C ise yakın zamanda unutulacağına tahmin ediyoruz. Objective C, Cocoa Touch framework’leri kullanılmaktadır. Hem xCode'un işlevsel ara yüzü, hem de Objective C'nin kolay anlalaşılabilir yapısıyla, kısa sürede uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.

İOS Developer Hesabı

Geliştirdiğiniz İOS uygulamalarını yayınlamak ve test etmek için Developer hesabınızın olması zorunludur. Developer hesabınız olmazsa sadece xCode'un Simulator özelliğinde test edebilirsiniz. Apple, uygulama mağazasında yayınlanan ve para kazanan uygulamalara %60 oranında kesin ödeme yapmaktadır.

İOS Developer Hesap Çeşitleri

1-) Kurumsal Hesap(iOS Developer Enterprise Program): Yıllık ücreti 299$ olan bu hesap türü, İOS geliştiriciliği ile uğraşın ve çalışanları olan kurumsal firmalara özeldir.

2-) Tek Kişilik Hesap(iOS Developer Program): Yıllık ücreti 99$ olan şahsi hesap türüdür.

3-)Öğrenci Hesabı ( iOS Developer University Program): Üniversite öğrencilerinin, eğitimcileri aracılığıyla sahip olabilecekleri hesap türüdür.

Sizlerde buradan İOS Developer hesabınızı aşağıdaki adımlara göre açabilirsiniz.


Ekran görüntüsünde ki yeşil alanda detaylı bilgi almak ve hesabınızı oluşturmak için detaylandırma sayfasına yönlendirmektedir.


Görünen sayfada işaretlenen yeşil alan bir sonra ki adımdır. İşaretlediğimiz alanın sağındaki kısım ise, MacOS Developer hesabı almak içindir.


Açılan sayfada ki işaretlediğimiz yeşil alan ise işleme devam etmenizi ve alacağınız hesap türüne ait detayların anlatılacağı sayfaya yönlendirmektedir.


Hesap türünün detaylarını, neler yapabileceğinizi anlatan Developer sayfasında, yeşil alanda işaretlediğimiz "Continue" butonuna tıklayarak hesap giriş geçeceksiniz.


İşaretlediğimiz yeşil alana tıklayarak, mevcut Apple ID'niz ile sisteme giriş yapabilir veya işaretlediğimiz mor alana tıklayarak yeni bir Apple ID oluşturabilirsiniz.


Hesap çeşitlerinde bahsettiğimiz, Kurumsal ve Bireysel hesap türlerini bu ekran seçmekteyiz, yeşil ile işaretlenen alan Bireysel(iOS Developer Program), mor ile işaretlenen alan ise Kurumsal(iOS Developer Enterprise Program) hesap türlerini belirtmektedir.Daha sonra ise Apple ID'mizi girmemiz ve ödeme yapmamız gerekmektedir. Hesabınız Apple tarafından onaylandıktan sonra aktifleştirilecektir.

Mocrea olarak, uzman ve deneyimli mobil geliştirici kadrosunu sahibiz. Uygulama projelerinizde veya kurumsal mobil isteklerinizde Mobil Uygulama hizmetlerimizden yararlanmalısınız.