İOS eski adıyla “İphone OS”, Apple'ın ilk olarak İPhone için geliştirdiği fakat daha sonra İPod Touch ve İPad için de geliştirilen bir mobil işletim sistemidir. İOS içinde dört katman vardır: Core OS katmanı, Core Servisleri katmanı, Medya katmanı ve Cocoa Touzh katmanı. İOS işletim sistemli cihazların yazılımları cihazda yaklaşık 500 MB'lık bir alanı kapsar. İOS Unix veri tabanlı olup kapalı bir mobil işetim sistemidir. Kapalı olmasının avantajı güvenli olmasıdır. Tamamen Apple'ın çekirdek yapısına göre oluşturulmuştur.

İOS'un en büyük avantajı bütün özelliklerini ve uygulamalarını ekran üzerinde kutucuklar şeklinde bulundurmasıdır. Örneğin, Home tuşuna iki kez basılınca açık olan uygulamaları göstermesi ve müzik çaların çıkması, kilitli ekranda kameraya geçiş yapabilmesi, ses açma tuşu ile fotğaf çekebilmesi gibi özellikleri İOS'u daha kolay mobil işletim sistemi haline getirir. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesi ile her geçen yıl İOS da güncelleniyor ve yeni uygulamalarla kendini geliştiriyor.

İOS'u ilk defa kullanan biri rahatlıkla nasıl kullanacağını kavrar. Çünkü İOS kolay, anlaşılır bir şekilde tasarlanmıştır. Basit olması onun sade olması anlamına getirmez. İOS'un içinde çok fazla özellik ve uygulamalar vardır. Diğer işletim sistemlerine nazaran daha basit ve düzenlidir.

İOS milyon üzerinde uygulamaları ile birlikte sürekli olarak da yeni uygulamaların eklendiği sabit bir platform özelliği taşır. AppStore' dan ücertsiz olarak indirebilir ya da güncelleyebilirsiniz. Üstelik güncellemesi de çok kolay. Sürekli olarak geliştirildiği için arada güncellemekte fayda var.

Son derece kolay ve kullanışlı bir tasarımı olan İOS, cihazla ilgii tüm ayarları Ayarlar menüsünde barındırıyor. Farklı kategoriler açısından en ince ayarları yapmak bile çok kolaydır. İOS'un bütün özellikleri ekran üzerinde yer alır. İstenilen uygulamaları klasör şeklinde tek çatı altında toplayarak daha fazla boş alan yaratabilirsiniz.

İOS ne kadar açık bir uygulama olursa olsun daima hızlı bir işletim sistemidir. Başta İphone'nin son modeli olan İphone 4S olmak üzere bir çok Apple cihazlarında menülerin geç açılması, uygulamaların yavaş inmesi gibi beklemeyi gerektiren durumlar oldukça azdır.

Güvenirliğe oldukça önem veren Apple, geliştirdiği uygulamaların hepsini büyük bir titizlikle kontrol ettikten sonra App Store' da yayınlıyor. İOS tamamen kapalı bir sistem halindedir. Bu özelliğiyle kullanıcıların bazı şeyleri yapmasını engellese de tam güvenlilik sağlandığı için büyük oranda tercih edilmektedir.