Google'ın webmaster'lar için sunduğu ücretisz bir servistir. Google'da index almak ve sitenizdeki hataları düzeltmek ve diğer sitenizle alakalı etkileşimleri sağlayabileceğiniz bir servistir. Google Webmaster Tools ile sitenizi Google dizinine ekleyebilir, Google'ın sunduğu önerileri ve yapmanız gereken değişiklileri görebilirsiniz. Google Webmaster Tools'u kullana bilmek için Google hesabınızın olması şart. Google Webmaster Tools'a giriş yapın ve detaylı kullanımı birlikte inceleyelim.

Google Webmaster Tools Site Ekleme

Webmaster Tools sayfasından giriş yaptıktan sonra, sağ üst kısımda bulunan "SİTE EKLE" butonuna tıklama ve çıkan pencerede site adresini yazmalısınız.


Daha sonra ki yapacağım işlem ise sitenizi onaylamak, bunun için tavsiye ettiğimiz yöntem, Google'ında birincil alternatif yöntemidir. Resimde görülen Google'ın size verdiği html uzantılı dosyayı indirip, sitenizin ana dizinine atmak. Bu işlemden sonra tek yapmanız gereken "DOĞRULA" butonuna basmak.

Google Webmaster Tools Kullanımı

Webmaster Tools'a sitenizi eklediğinizde ilk yapmanız gereken site haritası göndermek olmalı. Güncel bir site haritasına sahipseniz, Google dizinine gönderilen site haritası ile GoogleBot sürekli sitenizi takip edicektir.


Google Webmaster Tools ana ekran görüntüsü bu şekildedir, sol kısım Google'ın sitenizle alakalı uyarılarının yer aldığı alandır. Orta kısım bir nevi Google Analytics servisinin ufak bir parçasıdır. Sağ kısım isi site haritalarınızın güncel durumunu göstermektedir.

Google Webmaster Tools Site Haritası Ekle


Site haritanızı Google'a göndermek için, sol menüde bulunan "Tarama->Site Haritaları" kısmına geçmelisiniz. Geçiş yaptığımız sayfada sağ üstte bulunan "SITE HARITASI EKLEME/TEST ETME" kısmına tıklayarak site haritasının bulunduğu adresi yazmalısınız. Direkt site haritasını göndermek yerine test etmenizi tavsiye ederiz. Burada mevcut hatalar çıkabilecektir. Göndermeden önce var olan hatalara bakabilirsiniz.

Google Webmaster Tools'a site haritası eklerken birden fazla site haritası gönderme imkanınız bulunmaktadır. Örneğin büyük bir portal sitesine sahipsiniz, 10 dan fazla ayrı kategoriye ait içerik barındırıyorsunuz. İçerik arttıkça site haritası içeriği de büyüyecektir. Her kategoriye ayrı site haritası oluşturursanız bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.


Güncel site haritası kısmı bu şekilde olmalıdır, gönderilen içerik ve güncel site haritası durumu resimde ki gibidir.