Büyüyen sosyal medya sektörü ile, internetin devlerinin arasında olan çekişmeyi engellemek imkansız. Google ve Twitter'da ortaklaşa girecekleri iş birliğinde, sosyal ağlarda ki aktif kullanıcıları çekmeyi hedefliyor. Bu uygulama 2009 ve 2011 yılları arasında benzer bir şekilde internet sektöründe görülmüştü, fakat amaçlananlar olmadığı için fazla gelişemeden sona ermişti.

Neden iş birliğine gidildi ?

Herkesin yakından takip ettiği ve en çok kullanılanlar arasında olan; Facebook, Instagram ve Whatsapp aynı şirkete ait uygulamalar, Sosyal medya alanında neredeyse her birey bu 3 uygulamayı da aktif olarak kullanıyor. Özellikle son zamanlarda Instagram'ın aktif kullanıcısı Twitter'ı geçmesi, rekabet ortamını neredeyse öldürdü. Bu sebeplerden ötürü Twitter ile Google'ın ortaklaşa çalışması mantıklı görünüyor.

Bu iş birliğinin anlamı ne ?

  • Google arama sonuçlarına, tweet lerde gösterilecek ve Twitter'a arama sonuçlarından daha fazla kullanıcı geri dönebilecek.
  • Twitter son zamanlarda kaybettiği aktif etkileşimi tekrar kazanma şansını yakalayabilecek.
  • Sosyal medya rekabetinin %75 ini kaybeden Google, düşük değerlere ulaştığı bu pazarda tekrar aktifleşme ve kaybettiği kitleyi yakalama imkanı olacak.
  • Twitter'ın verimsiz reklam uygulamaları ile istediği geliri elde edememesi ve bu iş birliği sayesinden Google'ın reklam ağına girebilir, reklam verenlerin tekrar ilgisini çekebilir.
  • Sosyal medya sektöründe yeni yaygınlaşan "seo bitiyor" tabiri, bu yapılan iş birliği ile tekrar aktifleşip konuşulan bir konu olabilir.

Sürekli büyüyen ve yakaladığı fırsatlar ile yatırım yapmaktan kaçınmayan Facebook, sosyal medya sektörünü neredeyse ele geçirdi diyebiliriz. Elbette diğer yancı sistemlerin rekabet ortamından bulunmaları için farklı stratejiler izlemeleri şart. Elbet bir girişim çıkacak, ve ilgiye tekrar üzerine toplayacak. Fakat Facebook tarafından satın alınmasa o zaman rekabet ortamı yaşanabilir.

Facebook'un sosyal medya pazarında ki büyük payı, rakiplerinin yerinde sayması veya gerilemesi ile Facebook'un büyümemesi çok zor bir ihtimal.