Google Maps'e firmanızı eklemek, arama sonuçlarında yer almak kurumunuz için önemli bir etmen. Sizi arayan müşterilerinize daha kolay konum hizmeti sunabilirsiniz, buda firmanıza kurumsal bir görünüm kazandırmaktadır.

Google son güncellemeyle beraber Google Maps yer ekle hizmetini Google Business sayfasına taşıdı. Verdiğimiz linkten Google hesabınızla oturum açarak anlatacağımız işlemler ile hızlıca PIN kodu kısmına geçebilirsiniz.

Google Maps Firma Ekleme İşlemleri


Karşınıza çıkan Google Business sayfasından "Oturum Açın" linkine tıklayarak, Google hesabınızla ile oturum açmalısınız. Karşınıza gelen kısımda "Sayfa Alın" seçeneğine tıklayarak, firmanız için Google Plus profili oluşturmalı ve bu işlemden sonra haritaya yer ekleme yapmalısınız.


Gelecek sayfada ise firmanıza uygun kategoriyi seçmeli ve Google Maps kısmına geçerek harita üzerinde firma isminizi aramalısınız.


Google Maps arama yerine Mocrea Digital Agency yazarak örnek bir arama yaptım. Sizde kendi firma isminizi yazarak arama yapmalısınız. Resimde görülen "İşletmenizi ekleyin" linkine tıklayarak diğer adıma geçmelisiniz.


Karşılaşacağımız ekranda işletme bilgilerinizi birebir aynı şekilde girmelisiniz. Eksik veya yanlış bir bilgi girmeyiniz, Google'ın size göndereceği PIN onay kodu adresinize teslim edileceği için doğru bilgi olması şart. Bilgilerinizi doğru girip devam ettikten sonra karşınıza hizmet onay bilgileri gelecektir.


Bu işlemden sonra Google PIN numarası gönderme ekranı ile karşılaşacaksınız, burada "Kodumu postayla gönder" seçeneğine tıklayarak adınız ve soyadınızı yazarak PIN kodu gönderme işleminizi başlatabilirsiniz. Bu işlemden sonra işletme bilgilerinizi düzenlemeli ve gelecek PIN kodunu girerek, firmanızın Google Haritalarda listelenmesini sağlayabilirsiniz.

PIN kodunun elinize ulaşması tahmini 2 3 hafta bir süre alabilir. En erken süreç ise 15 gündür. Bu süre zarfında Google Haritalarda firmanız listelenmez, onaylama işleminden 1 hafta sonra haritalarda görünmeye başlarsınız.