Bilinen ve kullanılan en gelişmiş arama motoru olan Google tarafından sağlanan reklam ağıdır. Reklam verenlerin Tık başı maliyete(TMB) göre arama sonuçlarında çıkma mantığıyla çalışır. Google Adwords'de yayıncılar bütçeleri ne olursa olsun, hızlıca reklam yayınlama haklarına sahiplerdir.

En popüler reklam ağı olan Google Adwords, Google'ın gelirinin %90'ını oluşturmaktadır. Buda demek oluyor ki, Google Adwords gerçekten güvenilir ve olumlu sonuçlar alınabilen bir reklam ağı.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Adwords kullanabilmek için Google hesabınız olması şart. Daha sonrada buradan oturum açıp, reklam modellerini inceleyebilirsiniz. Adwords'de reklam maliyeti anahtar kelimeye göre değişmektedir. Google arama sonuçlarında reklamınızı yayınlaması için anaktar kelime ye TBM belirlemelisiniz. Google reklamınızı yayınlarken gösterim başına ücret kesmemektedir. Belirttiğiniz ortalamalarda ki TBM'e göre bütçenizden miktarı düşmektedir.

Örneğin; web tasarım anahtar kelimesinde reklam verdiğinizi varsayalım. Tabi ki tek reklam veren siz olmadığınız için reklam alanlarında en üst sırada olmayabilirsiniz. Bunun nedeni reklam verenler arasında da belirli algoritmaya göre sıralama olmasıdır. Bu sıralama Google'ın reklam verenlere 1 ile 10 arasında Kalite Puanı vermesi ve buna göre sıralamaya sokmasıdır. Burada kalite puanı, verilen TBM'a göre değildir. Daha çok reklam verdiğiniz sistemin kullanışlığını, sadeliğini, gezilebilirliğine göre verilmektedir.

Adwords'ün Yeni Özellikleri

Bu temmuz ayında Adwords'e yeni özellikler getiren Google, getirdiği özelliklerle %3 oranında tıklama oranlarını(TO) arttırmayı amaçlamaktadır. Bu özelliklerin en önemlisi de dil bilgisi ve yazım hatalarını düzelmesi olmuştur.

Örneğin; web tasarım kelimesinde reklam verdiğimizi düşünelim, burada belirttiğim anahtar kelimeyi arayan kullanıcılar bizi herhangi bir reklam alanında görebilir, ama anahtar kelimeyi yanlış yazan kullanıcı, bizim verdiğimiz reklam dahil hiç bir reklamı göremiyor ama doğal arama sonuçlarını düzeltilmiş görüyordu. Google'ın getirdiği bu yenikle artık bu tarz bir hata yaşanmayacak. Google'ın getirdiği başka bir yenilse, aranan anahtar kelimeleri çoğul ifadelerde de listelenecek olması.

Örneğin; "telefon" kelimesinde reklam verdiğimizde, önceden sadece belirttiğimiz anahtar kelimede listeleniyorduk, yeni özellikler ile "telefonlar" aransa dahi reklamımızın yayınlanması olacaktır.

Google Adwords'ı kullanmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak gerçekten çok güvenli ve hızlı. Bütçeniz ne olursa olsun, Adwords'ü denemeli ve dönüşümleri seyrederek deneyim kazanmalısınız. Bu konuda destek almak ve deneyimlerimizden yararlanmak için Reklam Danışmanlığı hizmetimizi inceleyebilir, daha az TBM masrafı ve reklam alanlarında üst sıralarda yer almak için Mocrea ile çalışabilirsiniz.