Google'a ait bir servis olan Adsense, internet sitesi sahipleri için site trafiğini reklama çeviren ve tık başı maliyete göre fiyat çıkartan reklam servisidir. Bilinen en büyük reklam servisi olan Adsense'de çok büyük trafikli siteleriniz olmasına gerek yok. Günde 200 300 arası tekil ziyaretçiyle bile 3$ 4$ arası para kazanabilirsiniz.

Adsense Nasıl Çalışır?

Adsense'den yararlanmak için elbette bir Google hesabı şart. Eğer Google hesabınız varsa buradan oturum açıp adsense hesabınızı aktif edebilirsiniz. Google Adsense'e kabul edilmeniz için bazı kriterler var. Adsense giriş yaptıktan sonra sitenizi ekleyip reklam kodlarınızı alabilirsiniz. Siteniz incelendikten sonra reklamlarınız aktif olur.

İnceleme işleminde; sitenizin özgünlüğü, reklam yerleşimleri incelenerek onay verilir. Yani reklam almak için bazı kurallar var.

Adsense Para Kazanmak

Reklamlarınız yayınlandıktan sonra, Adsense sitedeki kullanıcıya en uygun ve en tıklanabilir reklamı göstermektedir. Sizde kullanıcılardan tık başı ödeme alırsınız. Bu miktar tıklanılan reklamın TMB oranına göre değişmektedir.

TMB(Tık Başı Maliyet) , kısaca tıklama başına alınan paradır. Reklamı Adwords aracılığıyla yayınlayan reklam verenin belli bir bütçesi ve bütçenin tık başı maliyet oranı. Örneğin tık başı 1$ veren reklam modeline tıklandığında, siz 0,7$ alırsınız, yani maliyetin %70 ini kalan kısımda Google tarafından komisyon olarak alınmaktadır.

Kısaca anlamanız için bir açıklama yapalım. Hit trafiği ve aramalarda rekabetli olan oyun kelimesini ele alalım.
Burada rekabet çok fazla olduğu için, reklam verenlerinde yüksek bir bütçe ayırmaları gerekir. Bu yüzden tık başı maliyet artar.

Adsense'si Nerelerde Kullanabilirim?

  • Blog sitesi veya içerik tabanlı sitelerde
  • Video sitelerinde, video öncesi veya video altı gibi
  • Oyun sitelerinde
  • Mobil tabanlı sitelerde

Adsense'den Nasıl Ödeme Alınır?

İlk hesap açılışında, ödeme almanız gereken tutar 10$ ı geçtiğinde. Google hesabınızın doğruluğunu kontrol etmek için adresinize PIN numarası gönderir. Bu PIN numarası 2 veya 3 hafta içinde adresinize ulaşır. PIN gelip hesabınızı onayladıktan sonra, tek yapmanız gereken size ait bir banka hesabını onaylamaktır. Girdiğiniz banka hesabına Google ufak bir miktar para gönderir. Sizde gönderilen tutarı onaylama ekranına yazarak, banka hesabınızı da aktif hale getirebilirsiniz.