Flat Design, Türkçe ifade ile “Düz Tasarım” anlamına gelir. Flat Design, bir düzeni oluşturmak için herhangi bir animasyon, efekt ve üç boyutlu özellikler içermeyen bir tekniktir. Sadeliğin ön planda olduğu ve kullanılabirliği arttırmak için yapılan bir tekniktir.

Düz Tasarımda yapılması gereken en önemli şeylerden birisi canlılıktır. Canlı renkler kullanarak sitenizin popülerliğini arttırabilirsiniz. Renklerin fazla olması da büyük etki alabilirsiniz. Kelimelerin önemi büyüktür. Etkileyici ve çekici kelimeler kullanarak sitenizin kullanıcı sayınız artabilir. Kelimelerin şekli ve rengi de etkileyici olabilir.

Flat Design, akıllı cihazların olmazsa olmazı durumunda hızlı bir şekilde ilerliyor.

Windows 8 arayüzü ve ios7'de flat tasarım ön planda tutulmuştur. 2013'de trend olmayı başardı ve dünyada popüler oldu.

FLAT TASARIMINDA ÖNE ÇIKANLAR

1. Sade olmalıdır.

Öncelikle efekt, animasyon ve üç boyutlu özellikler gibi içermeyen sade, düz bir tasrarım yapılması gerekir. Flat Tasarımlar genellikle iki boyutlu olarak yapılır. Gölge, kabartma, ikonlar, kıvrık kenarlar, eğim gibi araçlar kullanılmaz. Flat Design yani Düz Tasarım tamamiyle sade olmalıdır. Süslemeler ve ekstra özellikler kullanılmaz. Simgeler, şekiller, animasyon efekt dışında olmalıdır.

2.Daha basit elementler kullanılmalıdır

Siteniz için süslemelerden kaçınılmalı daha basit şekiller kullanılmalıdır. Simgelerde, butonlarda, menülerde ve logoda basit arayüz ögeleri kullanılmalıdır. Örneğin kare, dikdörtgen, daire gibi basit şekiller tek renkle kullanılabilir.

3.Tipografi

Tipografi yazıyı bir şekle koyma tekniğidir. Font büyüklüğü satırlar arası boşluk harflerin şekli tipografi için önemlidir. Tipografi flat tasarımlar için esetik görünümler sağlar. Tipografik ögelerde kullanılan renkler tasarımın genel renk tonlarıyla uyumlu olmalı. Daha çok düz renkler kullanılmalıdır. Flat Tasarım için kabartılmış, gögelendirilmiş veya efekt verilmiş ögeler kullanılmaz.

4.Renk

Renkte canlılık önemlidir. Flat Tasarımlar için çok fazla renk kullanılabilir. Her menü ve buton için ayrı renk seçimi yerindedir.

5.Minimalistlik

Site yaparken ilavelerden kaçınılmalıdır. Sadelik ve kolaylık ön plandadır. Sadece olması gerekenlerle yetinilmelidir.

FLAT TASARIMI DİĞER TASARIMLARDAN FARKI

Flat tasarım diğer tasarımlara oranla daha anlaşılır, daha hızlı ve daha çekicidir. Az seçenekle çok seçim seçeneği sunar. Karmaşıklık yoktur, daha sade ve basit bir görünüm vardır. Animasyon, efekt ve üc boyutlu elemanların sayfanın hızını düşürdüğü gibi flat tasarımda bu elemanlar olmadığı için daha hızlı bir siteye sahip olabilirsiniz. Yazı puntoları büyüktür. Gereksiz bir çok elemana yer vermez. Gözlerinizi çok daha az yorar ve basit yapısıyla bütün seçenekleri çok daha iyi görmenizi sağlar. Renk ve kelimelere önem verir.