Bildiğimiz üzere Facebook 1 milyarın üzerinde olan üye sayısıyla dünyanın en büyük sosyal ağı. Rakiplerine göre aktif kullanıcı sayısı çok fazla olan Facebook, insanlar üzerinde bir alışkanlık yapmış durumda, her yaş kesimine hitap eden ve bulundurduğu uygulamalarla insanların vakit geçirebileceği bir yer. Uzunuzun Facebook'u anlatmaya gerek yok, internet kullanıcı olup da Facebook'u kullanmayan yok. Örneğin; Akıllı bir telefon alan herhangi bir yaş kesimine ait kişinin, ilk yüklediği uygulamalardan birisi tabi ki Facebook olur.

Reklam ve Pazarlama çalışmaları yaparken, Reklamlarınızı yayınlayabileceğiniz 2 güvenilir sistem var. Google Adwords ve Facebook Ads, Adwords sistemini daha önce anlatmıştık. Şöyle bir karşılaştırmak yaparsak, Ülkemizde ki internet kullanıcılarının çoğuna yakını Google ve Facebook'a bağlılar. Kullanıcı her an Google'da arama yapmıyor ama Facebook'da haber kaynağını yeniliyor. Adwords'de sadece anahtar kelimeye aramış veya arayacak kullanıcılara ulaşıyorsunuz. Facebook'da yayınlayacağınız reklamlar ise belirttiğiniz kriterlere uyan kullanıcıları gösterilecek ve gerçek müşteri kitlenize daha hızlı bir sürede ulaşabileceksiniz. Burada ki fark, yayınlayacağınız reklam sadece internet sitenize ait olmaya bilir. Facebook Sayfanız, Mobil Uygulamalarınız, Sayfa Yazılarınız ve tabi ki İnternet Siteniz.

Facebook Reklam Çeşitleri

Facebook'da reklam yöneticisine girmek için, Facebook Business sayfasını ziyaret etmelisiniz. Buradan sonraki aşamaları tek tek inceleyeceğiz.


Facebook Business sayfasını ziyaret ettiğiniz, en üst sağ kısımda "Reklam Oluşturun" linkine tıklayarak, Facebook reklam yöneticisi kısmına geçmelisiniz. Gelecek sayfada reklam modellerini seçerek işlem yapmalısınız.


Geldiğimiz sayfada görüldüğü gibi Facebook'un bize sunduğu 9 adet reklam seçeneği mevcut. Bu reklam seçenekleri inceleyelim.

1-) Gönderileri öne çıkarma: Yönetici veya reklam veren seçeneklerinde yönetici olduğumuz Facebook sayfalarında ki gönderileri daha fazla kişiye yayınlayabileceğimiz reklam seçeneğidir.

2-) Sayfanızın tanıtımını yapma: Sahip olduğunuz veya reklam veren modunda yönetici olduğunuz Facebook sayfalarını yayınlayabileceğiniz reklam seçeneğidir.

3-) İnsanları internet sitenize çekme: Bu reklam seçeneği, Google Adwords mantığıyla aynı diyebilir/iz. Bu reklam modelinde internet sitenizi yayınlayarak, direkt sitenize yönlendirebilirsiniz.

4-) İnternet sitenizdeki dönüşümleri artırma: Bir yukarda belirttiğimiz reklam seçeneğiyle aynı mantık dadır. Tek farkı ise siteniz içerindeki herhangi bir ürünü veya içeriği yayınlamak için kullanılır.

5-) Uygulamanızın yüklenmesini sağlama: Mobil marketlerde(Google play, Apple store vs) uygulamalarınız adreslerini ve detaylarını yayınlayabileceğiniz reklam modeli.

6-) Uygulamanızdaki etkileşimi artırma: Facebook'da yayınladığınız uygulamaları veya geliştirdiğiniz mobil uygulamalarınız yayınlayabileceğiniz reklam seçeneği.

7-) Etkinliğinize katılımı artırma: Facebook'da oluşturduğunuz etkinlikler, katılabilecek kitleye yayınlayabileceğiniz reklam modeli.

8-) İnsanların teklifinizi almasını sağlama: E-ticaret sitelerinin yararlanabileceği reklam modeli. E-ticaret siteniz bulunan ürünlerin tanıtımını yapabilirsiniz.

9-) Video görüntülemeleri elde etme: Markanıza ait Facebook sayfasında veya diğer özel sayfalarında bulunan videoları yayınla bileceğiniz reklam seçeneği.

Facebook Reklam Yayınlama Özellikleri


Reklamlarınızı yayınlarken, içerikleriniz hangi kitleye görünmesi gerektiğini, ne tarz etkileşimde bulunan insanlara gösterilmesi gerektiğini seçebilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi, Sadece Türkiye'de yaşayan, 18-65+ yaşında ki, Tüm cinsiyetlere ve Türkçe dilini kullanan kitleye hitap edeceğiz. Sizde içeriklerinizi kısıtlayarak kendi müşteri kitlenizi oluşturabilirsiniz.


Reklamlarınızı kişilerin İlgi alanları ve davranışlarını göre de sınırlandırabilirsiniz. Resimde örnek olarak, dikey e-ticaret sitesi olan ve ayakkabı satan bir siteyi örnek aldık. İlgi alanları kısmına benim reklamımla ilgilenebilecek ilgi alanlarına sahip kişileri ayarladım.


29 Ocak ve 30 Ocak tarihleri arasında gösterilecek reklamıma belirttiğim reklam bütçesini girerek, Tahmini Günlük Erişimi görüyorum. Bu kısım bize reklamımızın tahmini kaç kişiye gösterileceğini söylemektedir. Yayınladığımız reklamların tahmini dönüşü hesaplayarak reklam bütçesini ona göre ayarlama imkanımız bulunmaktadır.

İpucu: Facebook'da minimum 1.5 TL bütçeyle reklam oluşturabilirsiniz. Bu ufak bir miktar, sizde bu miktarlarda deneme reklamlar yayınlayarak dönüşleri inceleyebilirsiniz.