20 yıllık serüveni olan e-ticaret, gelişimi sürekli devam etmek ve kapsama alanı genişlemektedir. Gelişmesi kaçınılmaz olan e-ticarette her yıl yeni iş modelleri ve seçenekleri olduğunu için belli başlı sabit iş modelleri bulunmamaktadır. E-ticaret alanın girişim yapmak istiyorsanız, yazının devamında anlatacağımız e-ticaret iş modellerini incelemelisiniz.

E-ticarette iş modelleri, platforma göre, iş modeline göre ve çalışma prensibine göre 3 farklı iş modeli kategorisinden inceleyeceğiz.

E-Ticarette İş Modelleri

Çalışma şekline göre

B2C: Business to Consumer (Firmadan tüketiciye), dünyada en çok kullanın e-ticaret iş modeli B2C'dir. Firmalar ürünlerini direkt son tüketiciye ulaştırırlar. Geniş ürün yelpazesi ile milyonlarca tüketiciye ulaşılabilir.

B2B: Business to Business (Firmadan firmaya), e-ticaret firmaların ürün tedarik aşamasından kullandığı iş modelidir. E-ticaret firmaları ürün tedarik ederek, tedarikçi firma ile arasında XML akışı sağlanır. Bu XML akışından, mevcut ürünlerin stok durumları ve ürün bilgileri ile e-ticaret firmalarına kolaylık sağlar, bu yönüyle stok maliyetinden kaçınılmış olur.

C2C: Consumer to Consumer (Tüketiciden tüketiciye), firmalar ürünlerini direkt tüketiciye aracı firmalar ile göndeririler, burada aracı e-ticaret sitesi C2C iş modelini uygulayıp, satılan üründen komisyon usulü gelir elde etmektedir. Ülkemizden bunun en büyük örneği gittigidiyor olmaktadır.
Diğer çalışma şekillerine göre iş modelleri;

  • C2B iş modeli: Tüketiciden Firmaya
  • B2E iş modeli: Firmadan Çalışana
  • G2G iş modeli: Devletten Devlete
  • G2B iş modeli: Devletten Firmaya
  • B2G iş modeli: Firmadan Devlete
  • G2C iş modeli: Devletten Tüketiciye/Vatandaşa
  • C2G iş modeli: Tüketiciden/Vatandaştan Devlete
İş modeline göre

Yatay E-ticaret: Yüksek miktarda ürün veya ürün gruplarının yer aldığı e-ticaret iş modelidir. Sektörde ki B2C e-ticaret siteleri bu iş modelini de kullanmaktadır. Bu iş modeline uyan e-ticaret siteleri için yüksek bir sermaye olması gerekmektedir. Ürünlerin pazarlamasını, gönderilmesini ve lojistiğini aynı anda yapacak bir ekip maliyet gerektirmektedir.

Pazaryeri: Pazar yeri girişimleri, satıcılarla tüketicileri buluşturup, ürün veya hizmet satmasını sağlayan e-ticaret siteleridir. Pazaryeri e-ticaret siteleri doğrudan satıcı değildir.Satıcı ve tüketici arasından aracılık yaparak belli komisyon ücreti alırlar. Pazar yeri iş modeli C2C'dir

Dikey E-ticaret: Belli bir ürün grubuna odaklanarak, kurulan e-ticaret sitesinden sadece bunun satış ve pazarlamasını yapan iş modelidir.

Özel Alışveriş: Bu iş modelinin diğer adı da Private Shopping olarak kullanılmaktadır. Bu iş modelini kullanan sitelerde, belirlenen markaların sezon sonu ürünleri uygun fiyattan satılarak gelir elde edilir.

Fırsat Siteleri: Bu iş modeli yapı olarak Özel Alışveriş iş modeline de benzemektedir. Uygun fiyatlara sunulan ürün ve hizmetlerin indirimli olarak satarak gelir elde edilmektedir.

Platforma göre

Mobil E-ticaret: Gelişen teknoloji ile nerdeyse her bireyin akıllı telefon veya tableti bulunmaktadır. Bu iş modelinden ürünler mobil platformlar, uygulama marketleri aracılığıyla tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Sosyal E-ticaret: Popüler sosyal ağlar üzerinde bulunan reklam ağlarında yayınlanan ürün veya hizmet şablonları tüketiciye ulaştırılmaktadır. İş modeli olarak yeni bir iş modelidir.

Mocrea olarak sizlerde e-ticaret projelerinizde deneyimli e-ticaret ekibimizden destek alarak, verimli iş planlaması yaratıp projelerinize en aza indirgenmiş riskler ile girebilirsiniz. E-ticaret Danışmanlığı hizmetimizden yararlanmalı ve hayallerinizi gerçekleştirmek için doğru bir adım atmalısınız.