Elektronik Ticaret'in kısaltması olarak bilinen e-ticaret, dijital dünyada hizmet veya fiziksel ürünlerin satılması demektedir. E-ticarette kişiler aradıkları ürünü onlarca siteden inceleyerek uygun fiyata bulma şansları bulunmaktadır. E-ticareti önceden "E-ticaret Nedir?" başlığında açıklamıştık. E-ticaretin avantaj ve dezavantajlarını şimdi inceleyeceğiz.

E-ticaretin Avantajları

E-ticaretin en büyük avantajı zamandan ve mekandan bağımsız olmasıdır. Yani müşteriler istediği zaman ve konumdan alışveriş yapabilirler. Fiziksel mağazalarda ödeme, açılış kapanış saatleri gibi zamandan kısıtlayıcı sorunları olduğu için e-ticaret sitelerinden daha az ciro yapma sorunları doğabilir.

E-ticarette müşteriler satın almak istedikleri ürünü diğer e-ticaret sitelerinden de inceleyebilir. Buda müşteriye uygun fiyata istediği ürünü bulma imkanı sağlamaktadır. E-ticaret firmaları bünyesinde bulunan müşteri verilerine göre kişiye özel pazarlama stratejileri uygulayabilir. Buda zamandan ve maddiyattan tassa ruf imkanı sağlamaktadır.

Girişimcilerin, fiziksel mağaza açması yerine e-ticarette yönelmesi, başlangıç da yapacağı maliyeti azaltması sağlamaktadır. Buda ayırdığı bütçeyi reklam ve pazarlamaya ayırma olanağı vermektedir. E-ticaret ile alışveriş yapmak isteyen kişiler istediği zaman ve konumdan alışveriş yapma imkanı sağladığı gibi ödeme yapma kısmını hızlandırmaktadır. Tüketiciler e-ticaret ile binlerce ürün çeşidi ve markayı inceleme şansları vardır. Buda tüketicinin istediği ürünü uygun fiyata alma imkanı sağlamaktadır.

E-ticaretin Dezavantajları

İnternetten alınan ürünlerde müşteri satın aldığı ürünü görüp inceleme şansı olmadığı için geri iade oranları yüksektir. Bu sebepten dolayı e-ticaret geleneksel mağazacılığa göre iade oranları daha yüksektir. Fakat e-ticaret firmaları bu sorunu müşteri desteği ve diğer yeterli bilgilendirmeyi yaparak azaltabilirler.
E-ticaretin diğer bir dezavantajı, tüketicinin internetten alışverişe güvenmeyip kredi kartı bilgilerini paylaşmama düşüncesidir, bu sorunu ortadan kaldırmak için son dönemlerde yeni yenikler yapılmaktadır, alternatif ödeme sistemleri ve kredi kartı güvenliğinin arttırılması ile bu oran gittikçe düşmektedir.
Tüketici ürünü satın aldıktan sonra tek sorun ürünün eline ulaşması, Buradaki sorun zamandan kaynaklanmaktadır. Kargo süreci ve kargonun tüketiciye ulaşması zaman almaktadır, bu son zamanlarda hızlı teslimat özellikleriyle ortadan kalmaya başlasa da, komple ortadan kalkması zor görünüyor.
E-ticaret sitelerinde güvenliğe ödem verilmediği taktirde, kişilerin bilgileri çalınabilecek durumlardan birini, her ne kadar büyük sitelerde bu konulara önem verilse de, bazı küçük ölçekli e-ticaret sitelerinde bu durum yaşanmaktadır.

Mocrea olarak yer aldığımız ve geliştirdiğimiz e-ticaret projelerinde deneyimlerimiz E-ticaret Danışmanlığı ile müşterilerimize sunmaktayız. Sizlerde e-ticaret projelerinizde deneyimimizden yararlanarak başlangıç hatalarından kurtulabilir ve hızlıca ürün satışına geçebilirsiniz.