E-ticaret, en basit anlatımı ile elektronik ticaret yaparak para kazanmaya yarayan sistemin bir parçasıdır. E-ticaret kavramı 90’lı yılların sonlarına doğru aktif olmaya başlamıştır. Amazon ve Yahoo gibi şirketler üzerinde yer alan e-ticaretteki başarıları diğer girişimcilerin de bu alan üzerinde cesaretlenmesine sebep olmuştur. Dolayısı ile daha çok girişimciler bu sektöre girmiş ve müşteri kapasitesini çoğaltmışlardır. Böylelikle hızlı bir ivme yakalayarak değerlenmiş olan e-ticaret sektörü önemli bir kazanç niteliği altında hizmet vermeye başlamış ve Ülkemizde de 98 yılından sonra büyük mağazaların yapmış olduğu öncülüklerle e-ticaret sistemi uygulanmaya başlamıştır.

E-ticaret sistemi, B2B ve B2C olarak ikiye ayrılıyor;

B2B “Business to Business”: Şirketlerin kendi arasında yapmış olduğu e-ticarete verilen addır. Bu sistemde ki asıl amaç, satıcı ve tedarikçi şirketler arasındaki alışverişin internet üzerinden kısa sürede ve güvenli yapılması anlamı taşımaktadır. Bu çerçeve üzerindeşirketlerin tedarikçi şirketler üzerinde sipariş vermesi ve faturaları ödemesi burada gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. B2C “Business to Consumer”: Üreticiyle tüketici arasındaki e-ticaret üzerinde B2C olarak adlandırılmaktadır. Bu sistemde fiyatlar net olmaktadır. Dolayısıyla tüketici ürünü alırken ne kadar bir ücret ödeyeceğini bilerek alışveriş işlemini tamamlamaktadır.

B2C kendi içinde ikiye ayrılır. Birincisi; sanal mağazacılık hizmetleri üzerindedir. Burada üretici ve tüketici doğrudan bir etkileşim içinde yer alır. İkincisi; üretici ve tüketici arasında bir aracı yer almaktadır. Burada aracı görevi üstlenen kişi veya kurumlar, üreticiden almış olduğu malı kendi de belli bir miktar kar marjı ekleyip tüketiciye ulaştırmasını sağlamaktadır.

E-ticaret yapabilmek için öncelikle hangi sistemin kendinize uygun olduğunu belirlemek önemli bir husustur. Bu sistemin belirlenmesinden sonra da ticaretini yapacağınız ürünün arz/talep dengesi iyi araştırılarak yapılması ve rakip firmalar detaylı olarak incelenmelidir. Bu konuyla beraber e-ticaret yapmak istediğiniz web sitenizin yani sanal mağazanın görselliğini ve güvenliğini de sağlamanız büyük ölçüde önem ifade etmektedir. Sebeplerinden en önemlisi e-ticarette web siteleri sizin internetteki satış dükkanı olarak karşınıza çıkmasıdır. Normal zamanlardadükkanınızın vitrinini, müşterinin dikkatini çekebilmek için nasıl düzenlerseniz web site görselliği de aynı ölçüde önemlidir. Ayrıca satış mağazanızda müşterilerinizin ve ürünlerinizin güvenliği için alarm sistemini nasıl kullanıyorsalar web siteler üzerinde de bu güvenlik için SSL sertifikası almalısınız ki güvenli alışveriş için son derece önemlilik ifade edebilsin.