Twitter şirketinin oluşturduğu Bootstrap; açık kaynak kodlu, bir CSS frameworktür. Sitenizin masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar için cihaz büyüklüğüne uygun şekilde tasarlanmasını sağlayan tasarım aracıdır. Bootstrap ile web uygulamalarını, web sitelerini daha hızlı kodlamamızı sağlar. Tablet ve mobil cihazları ile uyumluluğu sayesinde varolan tasarımınızı rahatça görebilirsiniz. Bootstrap'ın en önemli özelliği basit ve kolay olmasıdır. CSS veya HTML kdları yazmak zor ve yorucu bir iştir. Bootstrap içindeki hazır kodlar sayesinde CSS veya HTML ile site yapmak çok kolaydır.
Chrome, Opera, Firefox ve Safari, İnternet Explorer gibi neredeyse tüm tarayıcılarda çalışır.

Bootstrap bir site için gerekli olan tüm gereçleri içinde bulundurur. İstediğiniz her şeyi hazır olarak sunan bootsrap ile kodlarla yeni bir tasarım ortaya koymak daha kolaydır. Bootstrap, web ygulamalarını ve web sitelerini daha hızlı, daha modern bir yapıyla oluşturulmasını sağlayan kodları içinde bulunduran bir araçtır. HtML ve CSS ile daha rahat bir şekilde site hazırlamayı sunar.

Bootstrap hazır bir jQuery ve CSS kütüphanesidir. Biz sadece HTML ve CSS ile site hazırlarken buradan hazır kodlar alırız. Bu da bize zamandan kazanç sağlar. Bootstrap, SEO uyumu sağlayarak sitenizin değerine değer katar ve sitenize daha fazla ziyaretçi olanağı sağlar.

Bootstrap responsive web tasasrım siteleri için en iyi kaynaktır diyebiliriz. Stiller bize hazır olarak sunulduğu için basit ve kolaydır.Twitter'ın Apache 2 lisansıyla açık kaynak yaptığı CSS ve HTML aracıdır.

Bootstrap Faydaları

Bootsrtrap'ın ilk önceliği mobil destektir ve en başarılı mobil web çatısı olarak yerini almıştır. Mobil cihazlar ve tabletler için kolay kod yazımı sağlanır. Bootstrap tüm tarayıcılarda çalışır. Dolayısıyla yarattığınız her çalışma sorunsuz olarak çalıştırılabilir.

  • Kullanımı son derece kolaydır.
  •  Responsive ile uyumludur
  • Açık kaynak kodlu olup kod yazımında kolaylık sağlar ve hataları en aza indirir.
  • Maaliyeti çok düşüktür.

Bootstrap Nasıl Kullanılır?

Bootstrap ile hazır kodlarla yeni bir tasarım ortaya çıkartırsınız. Stiller, formlar, imajlar sitemin içine monte edilmiştir. Burda yapmamız gereken tek şey bunları çağırmaktır. Böylelikle zamandan kazanç sağlarsınız.

Bootstrap'ın Yapısı Nedir?

Bir site için gerekli olan her şeyi içinde bulunduran Bootstarp'ın içinde; tablolar, imajlar, butonlar, listler, bilgilendirme balonları, navigasyon bar, carousel, modal pencereler, sayfalandırm, yükleme barları, slider, button groups, dropdowns, navbar, labels vb gibi bir çok öge hazır olarak bulunur. Bootstap sürekli olarak güncelleşmektedir. En son güncel versiyonu 3.0.2 dir.