Android en kısa tabiri ile işletim sistemidir. Windwos7, XP gibi fakat tek farkı Android'in mobil cihazlar için üretilmiş olmasıdır. Google ve Open Handset Allience gibi büyük firmalar tarafından oluşturulmuş ve mobil cihazlar için geliştirilmiş açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Android, Linux İşletim Sistemi tabanlı olup mobil platformlar (Tablet, PDA, Cep Telefonları) için geliştirilmiş ve geliştirilmeye de devam etmektedir.

Android bu mobil cihazların fonksiyonelliğini artıran uygulamalar üreten geniş bir geliştirici kitlesine sahiptir. Şu an da Android için yazılmış 1 miyon'dan fazla uygulama vardır. Bu uygulamalar için oluşturulan Adroid Market, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama sayfasıdır. Android Markette bütün Android İşletim Sistemi uygulamaları mevcuttur. Bu marketlerden en önemlisi Google Play Store'dur. Desteklediği uygulamalar “.apk” uzantılıdır.

5 Kasım 2007'de Open Handset Alliance tarafından Android'in kurulduğu duyurulmuş ve bir çok donanım, yazılım ve telekom şirketleri tarafından uygun bulunmuş ve desteklenmiştir. Günümüzde insanların zamandan tasarruf sağlamak adına kullandığı mobil cihazlara ihiyaç artmaktadır. Buna bağlı olarak da ilerleyen teknoloji ile birlikte bu mobil cihazlar da gelişimini sürdürmektedir. Doğal olaraktan bu gelişim, donanım tarafından olduğu gibi yazılım tarafından da gelişmektedir.

Google'ın açık kaynak kodu uygulaması ile isteyen herkes Android cihazlara uygun android uygulamalar üretebilir. Şu anda akıllı telefon piyasasının yaklaşık %75'ini Andrroidli akıllı telefonlar oluşturuyor.

Android İşletim Sistemi'nin en büyük avantajı şüphesiz açık kaynak kodlu olması ve mobil cihazlarda uygulama geliştirmek isteyen insanlara yol göstermesidir.

Eski telefonlar standart bir işlemciye sahipti. Şimdi ise bütün Andoid İşletim Sistemli mobil cihazlar bilgisayarların yapabildiği çoğu işlemi tek başlarına yapabiliyorlar. Android İşletim Sistemi sayesinde insanlar başta akıllı telefonlar olmak üzere tüm mobil cihazlardan binlerce uyugulamaya hızlı bir şekilde ulaşıp mobil cihazlarına da yükleyebiliyorlar. Bunun için bir çok Android Market vardır. Bunlardan en önemlisi Google Play Store'dur.

Android ilk olarak telefonlar için geliştirilmiştir. Wİ-Fİ, kamera, bluetooth, sesli arama, Youtube ve alarmlı saatler gibi özellikleri ilk olarak sunmuştur. Şu anda en son sürümü olan 5.0.2 kullanılmakla birlikte eski sürümleri de kullanılmaktadır.