Ajax, Asynchronous JavaScript And XML kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. İlk defa 2005 yılından Jesse James Garret tarafından ortaya atılmıştır. Dilimizdeki karşılığı ey-ceks'dir. Ajax, internet sayfalarında JavaScript veya XML ile etkileşimli uygulamalar oluşturan tekniğin adıdır.

Ajax'ın en yaygın olan kullanım alanı, sayfayı yeniden yüklemeye gerek kalmadan, sayfa içersinde değişiklikler yapmaktır. XMLHttpRequest ile bir çok işlem yapılabilir.

Ajax, interaktif web uygulamaları oluşturmak için kullanılan web proglamlama tekniğidir. Amacı sayfayı daha hızlı güncelleyebilen web sayfaları oluşturmaktır. Yani sahip olduğunuz web sayfalrının etkileşimini, hızını, performansını ve kullanılabilirliğini arttırmak için vardır.

Ajax, etkileşimli ve interaktif web sayfalarını hızlıca yapmamızı sağlayan tüm popüler tarayıcılarda sorunsuz çalışan ücretsiz bir frameworktür. Ajax, ne bir dil ne de bir kütüphanedir. Ajax sadece geliştirilen bir tekniktir.

En önemli avantajı güncelleme yaparken sayfanın tamamı değil de istenilen kısımlarının güncellenmesidir. Bu da sayfa güncellemelerindeki hızı arttırır. Böylelikle kullanıcılar için can sıkıcı beklemelerin önüne geçilmiş olunur.

Ajax, sadece kendine bir teknoloji değildir fakat bu terim birden fazla teknolojinin bir arada kullanılması anlamına gelir. Örneğin; bilgiyi şekillendirmek ve görüntüleri değiştirmek için XHTML ve CSS teknolojilerini, görüntülenecek bilgiyi göstermek ve onunla interaktif çalışmak için JavaScript veECMAScript teknolojilerini bir arada kullanır. Ziyaretçiler ulaşmak istedikleri bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak ister. Bunun için de Ajax kullanmak idealdir.

Bir diğer avantajı da; HTML, JavaScript, DOM, Css gibi bir çok dili kapsadığı için yeni bir dil kullanmak zorunda kalmazsınız. Size düşen tek şey 5-10 dk ayırarak Ajax mantığını anlamaya çalışmak ki bu da çok kolay zaten.

Ajax, web sayfalarında sadece yüklenmesi gereken yerleri yüklettiği için web sayfalarımızda yüksek hız sağlar. Bant genşilği saniyede aktarılan bit sayısı olarak tanımlar. Peki Ajax Nasıl kullanılır? Ajax için bilgisayara ekstra bir yazılım kurulmaz. Sadece JavaScript dilini ve XMLHttpRequest objesini kullanımını bilmeniz yeterlidir. Kodları, bilgisayarınızda yazı yazabileceğiniz herhangi bir programda kullanabilirsiniz. Örneğin en basitinden Not Defteri olabilir.

Ajax, neredeyse bir çok web sayfalarda veya uygulamalarda kullanılır. Bunun nedeni ziyaretçiye en hızlı erişebilitlik alanı oluşturmaktır. Ajax yöntemi ile bir sayfayı yenilemeden o sayfa içersindeki bilgi ve içeriği değiştirebiliriz.